Chci se stát hostitelem

Přečetli jste si zde na stránkách všechno o hostitelské péči a celé vám to vrtá hlavou. Probrali jste to doma s partnerem, s dětmi či jinými blízkými a stále se vám to zdá jako dobrý nápad. Jak dále pokračovat? 

Žádost o schválení k hostitelské péči

Zajděte na váš sociální odbor na městském úřadě nebo Magistrátě, oddělení náhradní rodinné výchovy (NRP) v úřední den. Zde sdělte svůj záměr sociální pracovnici a požádejte ji o schválení k hostitelské péči. Je možné, že vám automaticky předá formulář k vyplnění. Nicméně je také možné, že se nikdy dříve s něčím takovým nesetkala. Potom je vhodné ji poprosit, zda by mohla zavolat na kraj, tam většinou vědí, jaký mají pro tyto případy doporučený postup. Celkově po vás pravděpodobně budou chtít výpis z rejstříku trestu, pohovor, návštěvu u vás doma (aby bylo zřejmé, kde dítě bude spát) a poté ideálně jednorázové psychologické vyšetření. Mohou toho však chtít více i méně, záleží na jejich zvyklostech. Nejčastěji doba schvalování trvá dva až tři měsíce. 

Vyhledání dítěte a dětského domova

Jakmile jste schváleni úřadem, většinou vám řeknou, že nyní si můžete dítě vyhledat sami (výjimečně kraj dítě doporučí). Nyní je vaším úkolem vyhledat si nejbližší dětské domovy a smluvit si schůzku s ředitelem nebo sociální pracovnicí DD. Nenechte se odradit některými domovy, které vás odmítnou. Určitě najdete nějaký, který vaši nabídku uvítá a hned pracovníka napadne, pro jaké dítko byste se hodili. Další možností je zúčastnit se akce DD, které jsou otevřené pro veřejnost a s dítětem se seznámit takto. Nicméně vždy by o vašem záměru měli vedoucí pracovníci DD vědět.  Začít také můžete v dětském domově jako dobrovolníci nebo doučovatelé a teprve až se s dítětem seznámíte, udělat další krok. Pokud jste z Pardubického kraje nebo z Prahy a blízkého okolí, můžete se také ozvat nám, máme domluvenou spolupráci v některých domovech z těchto regionů. 

Příprava k HP

K hostitelství byste měli být připraveni vy, ale také dítě a dětský domov. Můžete si pročíst metodickou příručku o přípravě k hostitelství pro odborníky, anebo pokud to nemáte daleko, přijet za námi do kanceláře ve Svitavách a o nástrahách hostitelství, o životě dětí v dětských domovech a o tom, jak vypadají deprivační projevy se spolu s námi pobavit. (Bohužel z kapacitních důvodů, již za klienty nemůžeme jezdit přípravu realizovat.)

Další krok k úspěšné HP je setkání dospělých účastníků HP na půdě DD. Jedná se o vás, hostitele, dále ředitele DD (má za dítě odpovědnost) a nejlépe alespoň jednoho kmenového vychovatele dítěte, v ideálním případě také sociální pracovnici dítěte. Na takové schůzce je dobré udělat kompletní plán první seznamovací schůzky a také předběžný plán dalších návštěv a výletů. Velmi výhodné je, pokud se určí, s kým přesně budete komunikovat a jak. Např. že budete posílat emaily na adresu všech tří (čtyř) vychovatelů z rodinné skupiny dítěte, ale odpovídat vám bude jen jeden konkrétní. Nebo že to máte posílat jen jednomu vychovateli a vedoucímu pedagogů – každý DD to má nastaveno jinak. Nicméně vzhledem k tomu, kolik lidí se kolem dítěte pohybuje, je dobré se na to zaměřit dopředu, aby nevznikala velká nedorozumění. Zároveň je fajn, když je na schůzce určeno, kdo na hostitelství připraví dítě.

Příprava dítěte či dospívajícího je velmi podstatná. Měl by ji dělat člověk dítěti blízký, kterému věří – jeho vychovatel. Razíme přesvědčení, že dotyčné dítě by mělo o hostitelství vědět vše a alespoň rámcově tomu rozumět. Vysvětlit tedy rozdíl mezi HP a pěstounskou péčí (neznamená to, že k nim potom půjdeš bydlet, ale spíše tam budeš jezdit na prázdniny), sdělit, zda o tom vědí jeho rodiče a zodpovědět všechny dotazy. Děti se nejčastěji ptají po motivaci hostitelů („proč to ti lidé dělají?“) a zjišťují materiální zázemí rodiny („Mají auto? Jaké? Bydlí v domě nebo v bytě?). Vhodné je také sdělit dětem orientační věk hostitelů, jak na vás působili, co si o tom celém myslíte vy – jako vychovatel.  Cílem je dítě informovat a namotivovat jej, alespoň HP zkusit. (Je v pořádku, že některé děti mají obavy, proto je nutné, aby se seznámení dělo na půdě DD s jeho lidmi). 

Seznámení s dítětem

Seznámení hostitelů s dítětem by mělo být velmi postupné. Ideální je naplánovat jej co nejvíce dopředu, tzn že vy i dítě budete přesně vědět, jak dlouho to bude trvat a co se bude dít. Doporučujeme, aby první setkání netrvalo více než 1 h, max. 1,5 h. Dále je hezké, když dítěti či dospívajícímu přivezete malý dárek, sladkost určitě nic nezkazí. Vždy by měla být přítomná vychovatelka či vychovatel dítěte. Spolu s dítětem vám například mohou nachystat čaj a vy byste dítěti měli sdělit, proč jste přijeli. Slova o tom, že jste o něm slyšeli, rádi byste jej poznali, třeba někdy vzali s sebou na výlet, a když bude souhlasit i za nějaký ten měsíc na pár dní na prázdniny. Můžete vzít s sebou dvě tři vaše fotky, např. vaši zahradu, nebo psa, kterého máte.  Dítě toto všechno ví z povídání s vychovatelem, ale zaznít by to mělo i od vás. Potom je fajn mít naplánovanou nějakou aktivitu, např., že vám ukáže dětský domov, společně si zahrajete společenskou hru, kterou normálně hrají a dítě ji zná, (Carcassone, Česko junior apod.), nebo dospívající provede okolím DD. Zda dítě chce anebo nechce, abyste znovu přijeli, by nemělo říkat na konci setkání, ale až později svému vychovateli, se kterým si návštěvu zhodnotí. Ten vám poté dá vědět, jak se to dítěti líbilo, a domluvíte se na dalším setkání. 

Návštěvy a výlety

Po prvním setkání je dobré ještě asi dvě další mít v prostorách dětského domova nebo jeho okolí. Můžete jít na procházku do blízké cukrárny a jen tak si povídat nebo si společně zahrát s dětmi fotbal. Pokud máte děti, je dobré je na první setkání nebrat a vzít je až s sebou až na druhé a třetí setkání. Poté může přijít půldenní výlet (do města, do kina) a případně celodenní výlet (na bazén či koupaliště, na hory, na bowling nebo jen k vám domů). Jakmile začnete plánovat první přespání u vás, je vhodné, abyste se k vám s dítětem zastavili někdy předtím, např. při návratu z výletu, nebo jeden den věnovat celý pouze návštěvě u vás. Aby dítě, až k vám pojede i na noc nebo na víkend, vědělo, kde vlastně bude spát, jak to tam vypadá a aspoň trošku, jak to tam chodí.

K tomu, abyste si mohli vzít dítě na „vycházku“, musíte mít občanský průkaz, v DD vyplníte papír či informace do knihy návštěv a vše stvrdíte svým podpisem. K tomu, abyste si mohli vzít dítě na celodenní výlet, je potřeba souhlasu ředitele.

Doporučení: Je vhodné aktivity naplánovat tak, aby to dítě daného věku bavilo (dospívající více ocení kino než hrady) a zároveň, abyste je nepřehltili atraktivním programem, protože pak by snadno mohlo mít pocit, že vše musí být pořád zábavné a cool a drahé a těžko se mu pak bude zvykat na běžné činnosti doma, které jsou přece jen stěžejní (společné hraní deskových her, upečení buchty, projížďka na kolech).

Žádost o pobyt dítěte v rodině

Po dobrém vzájemném seznámení asi začínáte uvažovat o společném víkendu. V řeči DD jde o tzv. víkendovou propustku, kterou dítěti musí schválit jeho sociální pracovnice. Proto musíte napsat oficiální žádost o pobyt dítěte u vás. Žádost by měla obsahovat vaše jméno a příjmení, vaši adresu, místo, kde se s dítětem budete zdržovat, termín pobytu a jméno a datum narození dítěte. Žádost může být napsaná rukou, některé úřady mají svůj vlastní formulář nebo můžete použít tento. Žádost je nutné doručit 14 dní před plánovaným pobytem sociální pracovnici dítěte nebo dětskému domovu (všude je jiná praxe), případně nic nezkazíte, když to doručíte oběma. Žádost musí schválit jak sociální pracovnice dítěte (vyžádá si informace o vás od vaší sociální pracovnice, která potvrdí, že jste řádně prověřeni) a poté také ředitel DD, který má za dítě odpovědnost.  Teprve když je žádost schválena a propustka vydána, můžete si pro dítě přijet a užívat si společného času.

Podpora Děti patří domů, o. s.

Zdá se vám to všechno trochu složité? Nebojte se. Když zvládnete všechny počáteční záležitosti, samotné hostitelství už často běží jako na drátku. Prostě se domluvíte s dítětem a dětským domovem na termínu, pak pro dítě přijedete, strávíte s ním čas a zase jej odvezete zpět. Děti starší 15 let mohou za vámi docestovat i samy. Pokud však máte jakékoli potíže, můžete se obrátit na naše poradenství a získat telefonickou radu, napsat email či si sjednat schůzku. Uvidíme, co půjde udělat. Pokud je pro vás v možnostech za námi přijet do Svitav do kanceláře (např. v rámci výletu), rádi s vámi projdeme i kompletní přípravou k hostitelství, kde vám zodpovíme řadu otázek, zmapujeme vaši motivaci a poradíme, co a jak dál. Neváhejte se ozvat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>